Pony games

Co jsou vlastně pony games a odkud přišly?

Jsou to týmové štafetové hry v přímé dráze. Umožňují osvojení jezdeckých dovedností hravou formou, což je vynikající zejména pro jezdce z řad dětí. Jsou založeny na třech základních principech: vztahu k poníkovi, práci ve skupině a samostatnosti.

Domovinou pony-games (nebo také Mounted Games či Pony Mounted Games) je Velká Británie, kde vznikly v 50. letech minulého století a kde dodnes neztrácí na popularitě. Patronem byl princ Philip z Edimburghu, jehož cílem bylo založit jezdecké odvětví přístupné mladým jezdcům, které nebude tak finančně náročné jako tradiční disciplíny. Řada úspěšných jezdců začínala právě v této disciplíně. V současnosti se hraje napříč kontinenty a zastřešuje ji IMGA (International Mounted Games Association) založená v roce 2003.

V České republice se o představení a prosazení těchto her zasloužila paní Mgr. Alžběta Mašková, která se inspirovala francouzským systémem a pravidly a za spolupráce francouzské jezdecké federace se snaží pony games "rozjet" i u nás. Zorganizovala již mnoho turnajů pony games. V roce 2016 tato disciplína byla přijata Českou jezdeckou federací, jako "pilotní projekt".

Pony games u nás

Pro nás jsou pony games příjemným zpestřením jezdeckých hodin, kde se děti hravou formou učí ovládat svého poníka (koně). Tato práce děti baví. Pony games jsou obecně postaveny na propracovaném pedagogickém základu, takže se děti učí nejen jezdectví, ale zcela určitě jsou i nástrojem k rozvoji hrubé i jemné motoriky, orientace v prostoru, orientace v situacích, komunikačních dovedností, respektování pravidel, trpělivosti a mnoho dalších. Výhodou těchto her je to, že se dají hrát v libovolném tempu, takže si je mohou zahrát jak děti, které ovládají poníka jen v kroku (vlastně i s vodičem), tak i děti, které již bravurně cválají. Díky těmto možnostem, zapojujeme pony games i do lekcí AVK, kde se nám tato metoda velmi osvědčila.

My jezdíme pony games od roku 2015. Zkušenější jezdci již jezdí i po závodech.

Sezonu 2016 jsme absolvovali většinu závodů ze seriálu "Pony games cup" a neskromně musím říci, že jsme si vedli opravdu dobře. Z velkého finále pony games cupu jsme si odvezli zlatý pohár za první místo.